در یك بدن طبیعی كه از راستای مطلوبی برخوردار باشد، چنانچه از دید پهلو فرد را مورد مشاهده قراردهیم، باید سر به حالت متعادل و در امتداد تنه برروی گردن قرارداشته باشد . در وضعیت سر به سمت جلو گردن به سمت جلو رفته و چانة فرد به بیرون (به سمت جلو) زده می شود و قوس گردن فرد بیشتر می شود. این حالت بیشتر در افراد نزدیك بین دیده می شود.
استفاده از عادات غلط در هنگام نشستن ،‌راه رفتن و خوابیدن مانند استفاده از بالش با ارتفاع زیاد كه در بین مردم ما متداول است از علل ایجاد این عارضه به شمار می روند. حذف این عادات غلط فرد از طریق آموزش قراردادن درست سر برروی تنه به طوری كه چانه هم سطح با افق باشد، مهمترین ملاحظه درمانی به شمار می رود.
تمرینات اصلاحی و درمانی
برای اصلاح، پیشگیری و درمان این عارضه تمریناتی را ارائه می كنیم.
۱. در حالت ایستاده یك جسم سبك (مانند كتاب) را برروی سر خود بگذارید و تلاش كنید كتاب از روس سر شما نیافتد و در این حالت مسافتی را راه بروید و به تناوب تمرین را تكرار كنید.
۲. پشت به دیوار بایستید . پا را به فاصله ۱۰-۸ سانتیمتری دیوار قراردهید و در حالی كه چانه را به سمت پایین به طرف سینه خود می برید با پشت سر به دیوار فشار دهید و حركت را ۶ ثانیه حفظ كنید. بعد از استراحت حركت را ۱۰ مرتبه در دو نوبت تكرار كنید.
۳. دستها را در پشت گردن قراردهید و در حالیكه دستهای شما مقاومت می كنند، سر را به سمت عقب فشار دهید . به عبارت ساده تر تلاش كنید سر را به سمت عقب فشار دهید و با دستهای خود جلوی حركت سر را بگیرید . انقباض را ۶ ثانیه حفظ و تمرین را ۱۰ مرتبه در دو نوبت تكرار كنید.
۴. از فرد دیگری بخواهید تا در حالی كه در مقابل شما (روبرو) ایستاده است،‌دستها را برروی سرشما قراردهد و سر شما را به آرامی با دو دست به سمت پایین فشار دهید و شما در مقابل سر خود را به بالا فشار داده و نگذارید كه فرد كمكی سرشما را به پایین خم كند. حركت را ۶ ثانیه نگهدارید و ۱۰ مرتبه در دو نوبت تكرار نمایید.
۵. به حالت طاقباز (رو به سقف) بخوابید و در حالی كه سر و پاهای شما برروی زمین هستند، برروی سر بلند شوید (حالتی مانند پل رفتن در ورزش كشتی) كل تمرینات باید د ردو نوبت صبح بعد از خواب و شب قبل از خواب انجام و هر تمرین را ۱۰ بار در هر نوبت انجام دهید. این تمرینات دردرازمدت اثرات خوبی را نشان خواهندداد.
وضعیت سر و افتادگی آن
در وضعیت طبیعی سر باید به شكل كاملا متعادل قراربگیرد به گونه ای كه بر هیچ یك از طرفین چپ و راست خمیدگی نداشته باشد. اگر شما از جمله افرادی كه دارای افتادگی سر به چپ و یا راست می باشید می توانید این شیوه اصلاحی را به منظور پیشگیری و درمان آن به كار ببندید . در بعضی از انسانها به علل مختلف از جمله نامناسب بودن گردن جنین در رحم، ضرباتی كه به جنین در رحم وارد می شود و یا ضرباتی كه به هنگام زایمان به نوزاد وارد می شود سر را به یك طرف متمایل می كند. اگر شما پس از انجام تست (تست بدن بوسیله شاقول) متوجه انحراف سر خود به سمت راست و یا چپ شدید مبادرت به انجام تمرینات زیر در دو نوبت صبح و شب نمایید.
تمرینات اصلاحی و درمانی
۱- در حالت ایستاده سر را به حالت عمودی و در راستای ستون فقرات قراردهید و عضله قسمتی از سر شما كه به آن طرف خم شده را به آرامی كشش دهید و وضعیت را ۶ ثانیه حفظ كنید. از (۱۰۰۰ تا ۱۰۰۶) این حركت را در دو نوبت و در هر نوبت ۳ دقیقه تكرار كنید.
۲- به آرامی سر خود را به طرفین بچرخانید . در این وضعیت شانه های خود را كاملا ثابت نگهدارید. این وضعیت را ۸ ثانیه حفظ كنید و در هر نوبت ۳ دقیقه تكرار كنید.
۳- در تمرین بعدی بایستید و در حالی كه چشمهای شما به روبرو نگاه می كند سر را به آرامی به سمت عقب خم كنید و به آسمان یا سقف نگاه كنید. مجددا به حالت اول برگردید و تمرین را در دو نوبت سه دقیقه ای تكرار كنید.
۴- در تمرین چهارم با پهلوهای سر (نه پیشانی) به توپی كه آویزان نموده اید، ضربه بزنید و تمرین را به مدت ۳۰ ثانیه در سه نوبت تكرار كنید.
۵- در تمرین پنجم در حالت ایستاده كتابی را برروی سر خود بگذارید و تلاش كنید بدون آن كه كتاب از روی سر شما بیافتد مسافتی را طی كنید. تمرین را به طور متناوب انجام دهید.
وضعیت شانه ها
برای بررسی شانه ها خط مستیمی را برروی دیوار رسم كنید و در كنار آن خط به دیوار تكیه بزنید. برآمدگی روی شانه شما باید دقیقا برروی این خط قراربگیرند. بهتر این است كه فردی كه شما را آزمایش می كند، پس از تكیه دادن شما به دیوار جای دو برآمدگی را برروی دیوار مشخص كند و ضمن مقایسه با خط مستقیمی كه برروی دیوار كشیده اید، میزان انحراف شانه ها را مشخص نماید.
وضعیت مطلوب بدن چگونه است؟‌
خوب راه رفتن، خوب نشستن و خوب ایستادن. علاوه بر آنكه بر زیبایی شما می افزایند باعث كارایی بیشتر و خشكی كمتر در شما می شود. وضعیت مطلوب بدن به هماهنگی و تناسب اندامهای گوناگون بدن اطلاق می شود. برآورد شده است كه در حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از مردم با برخی از ناهنجاریهای بدن روبرو هستند. اگر افراد بتوانند تمام قسمتهای بدن خود را اعم از سر و گردن ، شانه ها ، لگن، ستون فقرات را در جایگاه اصلی خود قراردهند. علاوه بر كسب ظاهری زیبا، میزان كشش و فشارهای وارده بر بردن را به حداقل ممكن رسانیده و كارایی و توانمندیهای خود را به حداكثر می رسانند. قراردادن بدن در یك وضعیت بد و نامطلوب باعث عملكرد ناموزون اندامها، اتلاف انرژی، افزایش زمان عملكردی، صدمات ارگانیكی و  به هم خوردن سوخت و ساز كلیه اندامهای بدن ، بروز بیماریهای عدیده ای از جمله كمردرد و آرتروز خواهدشد.
پوكی استخوان
پوكی استخوان وضعیتی است كه در آن مقدار بافت استخوانی كم شده و استخوانها با كمترین نیرو و فشار دچار خستگی و شكستگی می شوند. استخوان یك منبع كلسیم به شمار می رود و زمانی كه به منظور رفع نیازهای بدن كلسیم به مقدار زیاد از استخوان خارج شود، حجم استخوان كاهش یافته و در معرض خطر ابتلا به پوكی استخوان قرارمی‌گیرد. پوكی استخوان سلامتی افراد را در سنین پیری تهدید می كند و در میان افراد لاغر بیشتر از افراد چاق شیوع دارد ولی خوشبختانه هم قابل درمان و هم قابل پیشگیری است. انجام حركتهای ساده ورزشی می تواند در پیشگیری و درمان این ناراحتی به شما كمك كند. بدیهی است مهمترین مساله این موارد مشاوره پزشكی است. ولی توصیه های عمومی این است كه می توان از طریق ورزش و مصرف ویتامین D‌ به مقدار زیاد و داشتن یك برنامه غذایی كامل كه حاوی سبزیجات، میوه جات، غلات و حبوبات، لبنیات و گوشت و سایر مواد پروتئینی باشد، از بروز پوكی استخوان جلوگیری نمود و سلامتی را در طول زندگی حفظ كرد. در این باره تمرینات ورزشی و حركت درمانی می تواند اثرات مستقیم وقابل توجهی را هم در پیشگیری و هم درمان بیماری پوكی استخوان ایفا نماید كه در زیر به تفكیك اشاره می شود.
تمرینات برای درمان
۱. روی تشك به پشت دراز بكشید و زانو راخم كنید . با انقباض عضلات شكم و كف پاها پشت خود را به طرف پائین برروی تشك فشار دهید. مدت ۵ ثانیه این حالت را نگهدارید و به حالت اولیه برگردید. این تمرین را ۲۰ مرتبه در دو نوبت صبح و شب انجام دهید.
۲. بایستید . طوری كه تنه شما تا قسمت كمر به دیوار چسبیده و پاها دورتر از دیوار قراربگیرند. به اندازه چند سانتیمتر به طرف پائین سُر بخورید و سپس به حالت اولیه برگردید. این حالت را ۲۰ مرتبه در دو نوبت صبح و شب انجام دهید.
۳. روبروی دیوار بایستید ودستها را كاملا باز كنید. سعی كنید در حین حركت دستها به دیوار بچسبند. نوك پنجه پاها را نیز با دیوار مماس كنید. در وضعیتی كاملا راحت كمر خود را قوس دهید. در این حالت باید بازوها و سینه شما با دیوار تماش داشته باشند. این حركت را ۲۰ مرتبه در دو نوبت انجام دهید.
۴. در مقابل یك میز بایستید. یك دست را روی میز قراردهید و یك پا را از پشت بالا بیاورید. سپس پا را عوض كنید. این حركت را با هر پا ۱۰ مرتبه در دو نوبت تكرار كنید.
۵. این تمرین را در سه مرحله انجام دهید:
الف- دستها را به كمر بزنید.
ب- دستها را موازی با زمین به طرفین باز كنید.
ج- سپس دستها را كاملا كشیده بالای سر ببرید و به حالت الف برگردید و این حركتها را ۲۰ مرتبه در دو نوبت تكرار كنید.
 ۶. روی تشك به حالت طاقباز دراز بكشید. هر دو پا را به اندازه ۱۰ سانتیمتر با زانوی كاملا صاف و كشیده از روی تشك بلند كنید و وضعیت را ۵ ثانیه حفظ نمائید. به حالت اولیه برگردید و حركت را ۲۰ مرتبه در دو نوبت تكرار كنید.
۷. روی تشك دراز كشیده و زانوها را خم نمائید. سپس سر خود را از روی تشك بلند بلند كنید . برای راحتی بیشتر بالشتی در زیر كمر خود قراردهید و به حالت اول برگردید و تمرین را ۲۰ مرتبه در دو نوبت صبح و شب تكرار كنید.
۸. روی تشك به حال دمر (روی شكم) دراز بكشید و دستها را در كنار بدن قراردهید. سپس سر، شانه ها و پاهای خود را از زمین بلند كنید و به حالت اولیه برگردید. حركت را ۲۰ مرتبه در دو نوبت تكرار كنید. این حركت برای افراد مبتلا به كمردرد مناسب نمی‌باشد. مگر این كه كمردرد آنها به دلیل وجود ناهنگاری پشت تخت باشد.
۹. به پهلو بروی تشك بخوابید. دست چپ خود را زیر سر قراردهید. سپس پای راست خود را ۱۲ تا ۲۵ سانتیمتر بالا ببرید و به حالت اولیه برگردید. این تمرین را ۱۰ مرتبه در دو نوبت انجام دهید. این تمرین را با پای چپ نیز به همین ترتیب تكرارنمائید.
فشارخون
خون در شرایط طبیعی و سلامت جسمانی دارای فشار می باشد كه این فشار توسط انقباض بطن چپ قلب ایجاد می شود تا خون را به تمامی بافتهای بدن برساند. فشارخون عبارتست از: مقدار فشاری كه بر دیواره عروق وارد می شود. فشارخون یك نمونه از شاخص های كامل سیستم گردش خون می باشد كه می تواند خطر بیماریهای قلبی كلیدی، آسیب دیدگی دستگاه قلب وعروق، سكته مغزی و قلبی را افزایش دهد. فشارخون در یك فردطبیعی      میلیمتر جیوه است كه   خوانه می شود. از علل ایجاد فشارخون می توان به مواردی چون سوابق خویشاوندی و مسائل ارثی، وزن زیاد ، هیجانات، مصرف زیاد نمك، تصلب شرائین، افزایش سن، جنسیت ، محیط ، درجه آب وهوا، وضعیت بدن و استعمال دخانیات و عدم اجرای فعالیتهای ورزشی یا به عبارتی بی‌حركتی اشاره نمود. تمرینات منظم و مداوم ورزش از طریق تقویت دستگاه قلب و عروق باعث نگهداری  و كاهش فشارخون و كمك به میزان كارآیی و بازده مفید و موثر قلب می شود.
توصیه‌های علمی و ورزشی
به بیمارات مبتلا به عارضه فشارخون توصیه می كنیم:
۱- به طور مرتب میزان فشارخون خوشان را اندازه گیری كنند.
۲- چنانچه دارای وزن اضافه می باشید، اقدام به كنترل وزن خود كنید.
۳- از داروهایی كه توسط پزشك تجویز شده است به طور مرتب استفاده كنید.
۴- هیجانات و تنش های عصبی را از خود دور كنید.
۵- میزان نمك مصرفی در غذاهای خود را كاهش دهید و از رژیم غذایی خاص استفاده كنید.
۶- هرگز فعالیتهای ورزشی مستمر و مداوم مانند پیاده روی آرام و طولانی مدت ، تفریحات سالم تپه نوردی، دوچرخه سواری برروی دوچرخه ثابت، شناكردن ، دویدن آهسته و درجا و به طور كلی تمرینات هوازی را فراموش نكنید. توصیه می شود در صورت تمایل به اجرای تمرینات ورزشی و حركت درمانی حتما با پزشك و یا متخصص ورزشی مشورت نمائید.
كیفوز سینه‌ای
كیفوز از جمله عارضه‌هایی است كه تقریبا در اكثر افراد پیر و جوان دیده می شود. در حالت عادی در ناحیه پشتی ستون فقرات یك تحدب قوسی به سمت پشت بدن وجود دارد. این قوس در بعضی از افراد زیادتر شده و تشدید می شود. عارضه قوز ممكن است مادرزادی یا عضلانی باشد. اگر قوز به دلیل تكرار عادات غلط و بد قرارگرفتن بدن كه بیشتر در دختران جوان و چاق دیده می شود، ضعف عضلات راست كننده ستون مهره‌ها و سایر علل عضلانی ایجادشده باشد، به آسانی قابل اصلاح و درمان می باشد. مهمترین مشكل مبتلایان به عارضه قوز مشكل تنفسی می باشد. درافرادی كه قوز كاملا مشخصی ندارد،تستهای لازم باید به وسیله پزشك متخصص یا متخصص حركت درمانی انجام پذیرد.
حركات اصلاحی
تمرینات زیر را برای اصلاح و درمان عارضه پشت پیشنهاد می كنیم:
۱. آرنج‌ها را تا سطح شانه‌ها بالا بیاورید و دستها را به یكدیگر گره كنید . دستها را بالاتر برده و به سمت بالا بكشید و حركت را ۶ ثانیه نگهداری كنید و در هر نوبت صبح و شام ۱۰ بار تكرار كنید.
۲. طاقباز رو به سقف بخوابید در حالی كه كف پاها روی زمین هستند دستها را از كنار بدن به سمت بالای سر ببرید و كشش دهید. عمل كشش را ۶ ثانیه حفظ كنید و مانند حركت قبل تكرار كنید.
۳. در حالت ایستاده دركنار چهارچوب در بایستید و در حالیكه دستها را تا حد شانه‌ها بالا آورده اید روی چهارچوب در بگذارید ودر این حالت بدن را به سمت جلو خم كرده و از چهارچوب عبور دهید. در این وضعیت دستها تعادل شما را حفظ خواهندكرد. حركت را ۶ ثانیه حفظ كرده و ۱۰ مرتبه در دو نوبت صبح و شب تكرار كنید.
۴. روی شكم به حالت دمر بخوابید و در حالی كه دستها را پشت سر قرارداده اید، سر و شانه‌ها را روی زمین بلند كنید و حركت را ۷ مرتبه در دو نوبت تكرار كنید.
۵. درحالت نشسته دستها را پشت گردن قلاب كنید و از فرد كمكی بخواهید تا‌ آرنج‌های شما را گرفته و به آرامی به سمت عقب ببرد . وضعیت را ۶ ثانیه حفظ و حركت را ۱۰ مرتبه در دو نوبت صبح و شب تكرار كنید.
عارضه پا پرانتزی
از آن جا كه مهمترین عامل ایجاد این نوع ناهنجاری تكرارعادات غلط در مدت زمان طولانی تلقی می شود، به همه افراد توصیه می شود با انجام تستهای پیشنهادی عارضه مورد بحث را شناسایی و اصلاح كنند. چرا كه در غیراینصورت با افزایش سن  فرد، شدت عارضه بدلیل تكرار غلط بیشتری را افزایش پیدا می كند. عارضه پاپرانتزی یك نوع اختلال در طرز قرارگرفتن ساقهای پا می باشد كه در آن زانوها از هم فاصله زیادی می گیرند. افراد مبتلا در هنگام راه رفتن پنچه‌های پاهای خود را به طرف داخل می دهند و با لبه داخلی پا راه می روند. جهت تشخیص عارضه پای پرانتزی در حالت ایستاده از فرد بخواهید كه قوزكهای پا را طوری به هم بچسباند كه كشككهای پای او به سمت جلو باشند. در این حالت فاصله بین دو زانو را اندازه گیری كنید. در این وضعیت عضلات ران فرد بایستی بطور كامل شل و بدون انقباض باشد. در افراد مبتلا ، فاصله بین دو زانو از یكدیگر زیاد بوده و بین دو پا حالتی شبیه به كمان مشاهده می شود. عدم تعادل عضلانی كاهش حجم قدرت عضلات از داخل و خارج پاها استفاده از كفشهای نامناسب، تكرار عادات غلط در راه رفتن به ویژه در نسل جوان آسیبهای استخوانی، بیماری نرمی استخوان و جوش خوردن شكستگیها و پارگی رباطها و لیگامنتهای اطراف زانو می توانند از عوامل ایجاد پای پرانتزی باشند.
تمرینات اصلاحی و درمانی
برای اصلاح این ناهنجاری تمرینات زیر پیشنهاد می شود:‌
۱. در تمرین اول بایستید و درحالی كه پاهای شما كاملا كشیده و راست هستند یك پا از ناحیه پهلو از پای دیگر دور كنید. به حالت اولیه برگردانید. حركت را ۱۵ بار در دو نوبت تكرار كنید. سپس همین حركت را با پای دیگر انجام دهید.
۲. در حركت دوم در حالت ایستاده با لبه خارجی پاتلاش كنید وزنه‌ای را جابجا و یا هل دهید و با كنار خارجی پا تلاش كنید وزنه‌ای را جابجا و یا هل دهید و با كنار خارجی پا به دیوار فشار بیاورید.در هنگام ایجاد فشار، وضعیت را ۵ ثانیه حفظ و ۱۵ مرتبه در دو نوبت تكرار كنید.
۳. در حركت سوم در وضعیت نشسته در حالی كه كف پاها را به هم چسبانده اید با دو دست به زانوهای خود فشار بدهید و سعی نمائید تا زانوها را به زمین نزدیك و حركت را به آرامی تكرار كنید.
۴. درحركت چهارم نشستن به صورت قورباغه را هرچند یك بار انجام دهید و از ورزشهایی مانند شنا به ویژه شنای قورباغه به منظور درمان عارضه استفاده كنید.
سوء تغذیه
سوء تغذیه وضعیتی است كه در آن غذای كافی به بدن نمی رسد یا مقدار غذایی كه به بدن می رسد، مناسب و كافی نمی باشد. سوء تغذیه می تواند عوامل متعددی چون كافی نبودن غذاهای مصرفی از نظر كیفی و كمی و عدم توانایی بدن در استفاده درست وصحیح از غذاهای مصرف شده داشته باشد. سوء تغذیه در خانواده‌های كم بضاعت و فقیر امری عادی است و این خانواده ها معمولا قادربه تهیه غذاهای متنوع و مناسب نمی باشند. این امر در مورد خانواده هایی كه درآمد خود را به طور منطقی به مصرف نمی رسانند ونیز به دلیل عدم استفاده درست از مواد غذایی دیده می‌شود. در بعضی از خانواده ها غذاهای انرژی‌زا به حدی كافی مصرف می شود . اما این رژیم غذایی فاقد ویتامینها و موادغذایی بوده و به علت عدم مصرف میوه‌های تازه ، سبزیها و شیر دچار اختلالات تغذیه‌ای می شوند. عادتهای غلط تغذیه‌ای بیشتر از همه درمیان نوجوانان ۱۳ تا ۱۹ ساله دیده می شود كه بیشتر اوقات صبحانه نمی خورند یا هنگام رفتن به مدرسه با عجله لقمه‌ای را فرو می دهند. تحقیقات خوردن یك صبحانه مقوی را در تامین سلامت بدن تاكید می كنند. این افراد گاهی با خوردن شكلات، نوشابه یا بستی درست قبل از غذا اشتهای خود را از بین می برند. رایجترین اختلال تغذیه‌ای اضافه وزن می باشد كه معمولا در میان بزرگسالان دیده می شود. علت اصلی اضافه وزن آن است كه مقداری انرژی دریافتی بدن از میزان انرژی مصرفی بیشتر می باشد و انرژی مازاد به صورت چربی در بدن ذخیره می شود كه این امر به مسائلی چون جذب غذا، میزان سوخت و ساز بدن و میزان انرژی مصرفی در فعالیتها بستگی دارد. پرخوری ممكن است ریشه روانی داشته باشد و فرد به خاطر گریز از فشارهای عصبی یا بی حوصلگی و ناامیدی به پرخوری روی می آورد.
چاقی و فعالیتهای حركتی
مهمترین عامل اضافه وزن، عدم تحرك و بی حركتی می باشد . فعالیتهای حركتی در مصرف انرژی نقش بسیار مهمی را بازی می كنند. وزن متناسب هر فرد به سن، جنس و قد، استخوان‌بندی،‌رشد عضلانی ، حالات عاطفی و فشارهای عصبی بستگی دارد. فرمول مربوط به اضافه وزن در مباحث بعدی عنوان شده است. افرادی كه دارای اضافه وزن كمی هستند می توانند در فعالیتهای عادی تربیت بدنی شركت كنند. اما افرادی كه خیلی سنگین هستند نمی توانند بطور معمول در فعالیتهای تربیت بدنی موفق باشند به همین دلیل افراد فوق‌العاده سنگین باید در كلاسهای ویژه‌ای كه زیر نظر متخصصین امر و با بهره‌گیری از پیشرفت‌ترین روشهای علمی ایجاد می‌شوند، شركت كنند. فعالیتهای ورزشی برای هر فرد با توجه به سن،‌جنس، قد، نوع، تغذیه، مسائل عصبی و سایر عوامل فیزیولوژیكی و نورولوژیكی آنها توسط متخصصین امر تعیین شود.
راه رفتن و پیاده‌روی و دویدن آهسته در مسافتهای كم انجام حركات هماهنگ و تعادلی حركت انعطاف‌پذیری و ورزشهای سبك و بازی‌هایی مانند تیراندازی بدمینتون، تنیس روی میز از ورزشهای مفید برای كاهش وزن بدن شما می باشند كه شدت و نوع تمرینات باید حتما با نظارت متخصص امر صورت پذیرد.